KSIAZKINACZACIE.PL
piątek, 31 grudnia 2010

CO MNIE DZIŚ GRYZIE?
czyli „Szkoła wampirków”, Jackie Niebisch, wydawnictwo Nasza Księgarnia, tomy „Egzamin”, „Fałszywy wampir”, „Konkurs potworów”. Każda książeczka ma ok. 100 stron. Twarda oprawa, 16,5 x 16,5 cm. Wiek od 8 lat.

 

Uuuuchuuuu! Dzisiaj piszę nocą. Inaczej moi znajomi ze szkoły wampirów, nie mogli by przyjść. W dzień muszą grzecznie spać w trumienkach, bo światło słońca bardzo im szkodzi. Właściwie to powinienem napisać – szkodzi im śmiertelnie.
Cykl „Szkoła wampirów” to takie mini powieści. Chyba pierwsze powieści, które sobie sam czytałem.
Rozdziały są bardzo krótkie, zabawne, drukowane dużą czcionką. A rysunki wampirów śmieszne, wcale nie przerażające.
Książki opowiadają o szkole, ale nie takiej zwyczajnej, bo pełnej zębatych pupilków. I oczywiście ich wielce koszmarnych nauczycieli. Jeżeli uważacie swoich nauczycieli za potworów to co powiedzielibyście, gdyby uczył was krwiożerczy Hrabia Lester?
■ W pierwszym tomie „Egzamin” małe wampirki mają sprawdzian przed wielką komisją. Nie idzie im to najlepiej. Szczególnie Ollemu, który mdleje na widok krwi i do egzaminu przygotowywał się ćwicząc na czerwonym dżemie. Olli jako ciało niebieskie dające życie narysował… słońce. Skandal. Aż z sufitu posypały się nietoperze, a Hrabia Lester zbladł jak trup – chociaż to chyba nienajlepsze porównanie. Marnie poszło tez rozwiązywanie testu z pytaniami w stylu: „Mała, jasnowłosa dziewczynka spotkała cię w lesie i zakochała się w tobie, ale twoje kły wzbudzają jej nieufność. Co jej powiesz? A. Moich rodziców nie było stać na aparat korygujący.
B. Zapomnieli mi usunąć mleczaki. C. Rzucisz się na nią z dzikim wyciem.” Można było oczywiście poprawić się na egzaminie „ustnym”. Tak, dobrze się domyślacie – ustny, czyli bezpośredni atak z ugryzieniem w szyję.
■ Część druga „Fałszywy wampir” to mieszanka horroru i kryminału. Ktoś kradnie sztuczną szczękę profesora Oxforda. Początkowo ma ona przyozdobić najstraszliwszego bałwana wszechczasów, ale wpada w niepowołane ręce pogromcy wampirów, który zaczyna udawać… wampira! Zęby mogą rozboleć.
■ Serię kończy (niestety) „Konkurs potworów” – kuratorium chce zamknąć szkołę. Jest przestarzała, nie ma odpowiednich sprzętów jak na przykład komputerowy krwioskop. Dzieciaki wampirzaki postanawiają wygrać pieniądze potrzebne na ratowanie szkoły biorąc udział w telewizyjnym programie „Konkurs potworów”. Kandydatem jest Grzyzioł, który ma do pokonania dziwadła jak choćby siedmiookie, pięciostope, trójnose, strachopryszczośluzobrzydłogarboślinotokomiszcze! I błagam, nie sprawdzajcie, czy dobrze to napisałem…
Seria dobra dla chłopaków, ale dziewczynom też się spodoba – znajdziecie również fragmenty dla rodziców: jak choćby upiorna randka jednego z nauczycieli. 
„Szkołę wampirów” można spokojnie czytać dzieciom lub z dziećmi od lat 6.
Uwaga – wcześniej wydane książki są prostokątne. Te nowsze mają kształt kwadratu i lepiej wyglądają.
Bombowość: wystrzałowe 6 bomb, za treść i rysunki.
Śpijcie krwiście! Pa! 

wtorek, 28 grudnia 2010

 

ZAJRZYJ DO ŚRODKA

czyli „Odkryj swoje ciało”, wydawnictwo Muza, od 8 lat, 18 tekturowych stron, 26 x 30 cm.

 

 

O książce krótko, bo nie będę przecież pisał dłużej, niż już czytałem.

Przede wszystkim treść jest zgodna z tytułem i mówi o budowie naszych ciał – oczywiście pod warunkiem, że też jesteś człowiekiem.

Głównym plusem książki jest wycięcie z umieszczonym w środku z kilkuwarstwowym, plastikowym modelem części szkieletu i układów wewnętrznych – warstwy zmieniają się podczas przewracania stron.

Druk jest kolorowy z dużą czcionką. Mimo opisu eksperymentów do samodzielnego wykonania, czy ciekawostek w stylu:  jak sprawdzić po kolorze sików czy jesteś zdrowy, albo które warzywo pachnie skunksem, przeczytanie całości nie zajmuje więcej niż pół godziny. Dla niektórych to napewno duży plus – np. jeśli akurat przygotowujesz się do klasówki z przyrody. Albo jeśli jesteś młodszy. A może masz mało czasu na czytanie. Książka jest dla chłopaków i dla dziewczyn.

Ogólnie bombowość na 5,5 bomby, ale kategoria wiekowa powinna zostać zmieniona na od 6-7 lat.

| < Grudzień 2010 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

MOJE NAJNOWSZE VIDEO RECENZJE ZNAJDZIESZ TEŻ TUTAJ

Xiegarnia.pl