KSIAZKINACZACIE.PL

Wpisy z tagiem: książki czeski

piątek, 23 listopada 2012

czyli „Niedoparki” Pavel Srut, Galina Miklnova, wydawnictwo Afera, s17,5x24x3cm, tron 227, gruby papier w środku, twarda okładka.
Książka jest o stworzeniach, które żyją w każdym domu (albo w większości). Nazywają się Niedoparki, ponieważ żywią się skarpetkami, ale zjadają tylko po jednej od pary. Dlatego większość ludzi ciągle szuka skarpetki od pary. Mnie ten pomysł bardzo rozśmieszył, bo w naszym domu to stały problem. Tylko że mój Niedoparek zżera kapcie, za co rodzice ciągle robią mi wykłady…
Głównym bohaterem jest Hihlik, Niedoparek mieszkający z dziadkiem w domu pewnego muzyka. Muzyk, czyli pan Wawrzyniec, gra na weselach i pogrzebach i czasem mu się myli. Inni bohaterowie z gatunku Niedoparków to kuzyni Ramzes i Tulamor junior, ich tata Tulamor senior były mafiozo, oraz pomniejsze postacie jak choćby cały gang. Jest też profesor Longin Kędziorek, który poświęcił życie na badanie Niedoparków, mimo że przed akcją tej książki, nigdy ich nie widział.
W książce jest nieszczęśliwa miłość, praca, porwania, gangsterskie i mafijne interesy. Wszystko bardzo fajnie opisane i śmieszne. Najbardziej rozbawiły mnie zwyczaje Niedoparków, jak choćby wykradanie drogich skarpet prosto z nóg właścicieli.  
Powieść ma dużo rysunków, i skarpetę wygiętą w literę na początku każdego rozdziału. Rysunki są tradycyjne, jak narysowane ołówkiem i pokolorowane i pasują do książki.
Jak szybko przelecicie kartki książki, to na dole stron powstanie animacja – długa skarpeta z początku opowieści, zostanie prawie całkowicie zjedzona. To dodatkowa niespodzianka.
„Niedoparki” czyta się bardzo przyjemnie. Żyją w naszym świecie, wszystko jest tu bardzo logiczne. Naprawdę nikt nie może zaprzeczyć, że ma w domu pożeracza skarpet. Bo chyba każdemu przynajmniej raz zginęła skarpetka do pary, a jak nie to… może powinien się zastanowić: co z jego domem jest nie tak, że omijają go Niedoparki??!
Jak się skończy czytać, to można wymyślać dużo historii o Niedoparku, albo całej rodzinie mieszkających w naszym domu. Ja na pewno bym tak zrobił z rodzicami, jakbym był mały.
Książka dostaje bezwarunkowych 7/7 bomb. Podoba mi się, że jest wydana jak książka dla dorosłych, w twardej oprawie, dość duża,  ale zwyczajnym formacie, bez wymyślania.
A jeśli chcecie poznać bliżej Niedoparki, to polecam ich stronę: http://www.niedoparki.pl/

| < Marzec 2019 > |
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

MOJE NAJNOWSZE VIDEO RECENZJE ZNAJDZIESZ TEŻ TUTAJ

Xiegarnia.pl